Atviri valstybiniai duomenys (iš LOGIN 2013)
Ši tema man įdomi. Juoba kad ir pats apie tai kažką postringavau.
Tačiau tai gal net būtų pats nuobodžiausias pranešimas, jei ne Šarūnas Černiauskas. Jo pranešimas buvo visai geras ir įdomus, tik labai skubėjo ir aš nespėjau įsigilinti į kai kuriuos slaidus, kurie man pasirodė įdomūs. Ten buvo pavyzdžiai apie tai kaip atviri duomenys jam padėjo kažką už ausų pagauti.
Esmė tokia, kad atviri duomenys reikalingi. Tik turint duomenų galima tramdyti užsimiršusius politikus ar šiaip valdininkus. Pavyzdžiui: pakanka palyginti privalomas deklaracijas prieš rinkimus ir po rinkimų.
Tuo pačiu pagrindinės atvirų duomenų problemos yra tie patys politikai ir valdžiažmogiai.
Antai gan neseniai po kažkurių rinkimų kažkas ten iniciavo ir įsigaliojo taisyklė, jog kažkurių politikų viešųjų deklaracijų viešai skelbti nebegalima. Tiesiog paprastu valdžiažmogišku įžūliuoju būdu:
O man šiandien www.vtek.lt net neatsidarė kažkodėl. Atsidarė kitą dieną:
Ateityje, vystant atvirus valstybinius duomenis, reikia užtikrinti, kad duomenų būtų nebent daugiau – tikrai ne mažiau. Reikia, kad jų vieta būtų aiški. Ir būtų gerai, kad žmonių kalba parašyta būtų[1].
Kažkaip netikėtai energingai pakalbėjo p. Kęstutis iš Ūkio ministerijos.
Patikino, jog žmonės valdžioje irgi dažnai mąsto.
Patikino, jog dėmesio duomenų atvėrimui netruks.
Papasakojo, kad reikia Internetų svetainių reglamentavimą peržiūrėti. Nors čia, tai nesu visai tikras. Vienas toks Atviras Kodas Lietuvai vadovas man kažkada minėjo, jog reglamentas tai gal ir nėra labai blogas, bet esmė tame, kad niekas jo nesilaiko. Galgi Mykolas dar pakomentuos, jei turės laiko, noro ar energijos.
Kalbėjo dar Saulius Žilinskas (Credit Reform (cr.lt) direktorius). Kalbėjo įtaigiai ir tokiu tonu, lyg atskleistų paslaptį. O paslaptis, pasirodo, yra ta, kad Sodra teikia duomenis apie skolininkus net jeigu skolininkai yra regioniniai Sodros skyriai. Jie, mat, sugeba tokiais būti kažkuriuo momentu.
Ir tai yra labai įdomu ir net labai gerai! – Sakė Saulius Žilinskas (ar kažkaip panašiai sakė). Ir sakė, kad čia yra galimybė bet kam iš mūsų užsidirbti, jei tik sugebėtumėm… eee… Nesupratau ką jis ten paskui sakė. Matyt, kad aš nesugebėčiau.
Pasakojo dar kaip Sodra, jei yra ten kažkoks vėlavimas, jei aptinka lėšų įmonės sąskaitoje, tai turi visiškai pilną teisę tuos pinigus pasiimti. Kad ir visus, jei skola pakankamai didelė.
Supratau tiek, kad duomenų yra. Reikia tik juos mokėti pasiimti ir juos galima tada parduoti. Viskas būtų OK, jei tai nebūtų viešasis sektorius. Manau, jog viešajame sektoriuje atviri duomenys turi būti atviri iki galo ir ne kokie nors ten mokami…
Tada išstojo susisiekimo ministerijos viceministras Arijandas Šliupas. Girdėjau tik baltą triukšmą apie tai kaip reikia, kad būtų, kaip siekiama puikių rezultatų ir kad galų gale bus gerai, nes rytojus šviesus.
Viskas įprastai: valdininkai sako, kad viskas gerai ir bus dar geriau. Tai kur tos valdžiažmogių deklaracijos? Kodėl dar nerodo?
ATIDUOKIT MUMS MŪSŲ DUOMENIS!
_____________________________________
[1]– Čia va kaip tik varčiau tokį nutarimą DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2012–2016 METŲ PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIORITETINIŲ PRIEMONIŲ PATVIRTINIMO, tai ten buvo tokia formuluotė:
1. Valdžios sektoriaus balansas 2016 metais artimas subalansuotam: subalansuotas valdžios sektorius arba perteklinis valdžios sektorius, kai valdžios sektoriaus balanso rodiklis siekia iki 0,5 procento BVP to meto kainomis
141. Išplėsti Elektroninių valdžios vartų (www.epaslaugos.lt) infrastruktūrą ir sukurti nuotolinės kompiuterijos paslaugų teikimo valstybės institucijoms priemones, siekiant, kad viešąsias ir administracines paslaugas elektroninėmis priemonėmis teikiančios institucijos naudotųsi valstybės centralizuotai sukurtais paslaugų kūrimo ir teikimo sprendimais
Kas sugalvoja tokias formuluotes? Čia specialiai moko tokias kurti?
Ar ne lengviau būtų:
Išplėsti Elektroninių valdžios vartų (www.epaslaugos.lt) infrastruktūrą. Valstybės institucijoms sukurti priemones, kuriomis jos galės jungtis prie tų vartų. Taip darysime tam, kad valstybės institucijos galėtų naudotis jau sukurta infrastruktūra ir nešvaistytų lėšų savų sistemų kūrimui (egzistuojančios infrastruktūros atkartojimui).
Kaip supratau iš paskutinės diksusijos G+ (ponas Žylius užvedė), tai duomenų yra, yra daug ir atvirų, o jeigu reikia kažko dar netgi tikrai galima paprašyt ir duos, atvers, o atsiras ir kas nors kas ranką pridėjęs pavers į kokį patogų formatą. Bėda, kad trūksta vykdytojų ir interpretatorių, tie kas tuos duomenis naudoja ir verčia į suprantamą, suvokiamą kalbą, t.y. padaro juos naudingais. Nes skaičiai ir yra tik skaičiai, jie nieko patys savaime nepasako ir nepadaro, o tie kas juos surenka, tik tą ir daro.
Žmonės, kurie tuo užsiima sako, jog būtent ten ir problema, kur kalba pasisuka apie atvirų duomenų standartus ir pagalbą surenkant juos iš valstybinių resursų.
Bent jau aš taip supratau iš šios diskusijos: