Man patiko burbulai. Tai dar papaišiau.
O buvo taip: susirinkime pas merą dėl atvirų duomenų. Aptarėme ką padarėme, ką darome, ką darysime ir kaip sekasi. Viena išvada piršosi gan akivaizdi: duomenys yra atveriami, bet vangokai naudojami. Mažoka duomenimis grįstų sprendimų.
Ta pati išvada man galvoje sukosi ir parašius apie tuos burbulus ar kitas mano įvairių rinkimų analizes anksčiau. Žmonės nemato naudos, nes nepaaiškinama jiems aiškiai kas tai per nauda.
Tad aš nusprendžiau peržvelgti mūsų sukauptus atviruosius duomenis ir kokį kartą į savaitę pateikti kokį nors duomenų analizės pavyzdį tiesiog šiaip – smagumui.
Šį kartą stabtelėjau ties taryba. Jau pažįstami duomenys – t.y. balsavimo rezultatai 😀
O padariau du dalykus:
- Surūšiavau šios šviežiausios kadencijos iki šiol buvusių tarybos posėdžių klausimus pagal tai kaip dėl jų buvo balsuojama ir su gan smagiu įrankiu Rkward nupaišiau tų balsavimų histogramas.
- Taip pat surūšiuotus duomenis sukėliau į Gephi ir nusipaišiau tinklo diagramas.
Tai štai tokios mano išvados iš to:
Histogramos
Žiūrint į „NauKadBalsav[[„Uz“]]“ matome, jog įprasta koalicija už atskirus klausimus balsuoja 25-30 balsų daugiausiai; arba per šiuos posėdžius buvo daugiausiai klausimų už kuriuos balsuota 25-30 balsų. Ši koalicija yra stipriausia. Nesu tikras ką reiškia 1 balsas už. Visais tais klausimais, kur vienas balsas „Už“ yra Remigijaus Šimašiaus balsas. Gali būti, kad čia yra tiesiog kažkoks procedūrinis dalykas ir iš konteksto turėtų būti išimamas. Vėliau dar kiek pagalvojau ir gali būti, jog tai yra klausimai išspręsti “bendru sutarimu”. Aš gal labiau norėčiau tuos duomenis matyti kaip visų dalyvavusių “už”, o ne kaip vieno žmogaus, a.k.a. mero balsavimą.
Žiūrint į „Prieš“ histogramą matome, kad daugiausia balsuojama 6-7 balsais prieš. Niekada nėra balsuota 20-26 balsais prieš.
Žiūrint į „Susilaikė“ histogramą matome, kad daugiausiai susilaikoma 4-6 balsais ir niekada 19.
„Prieš“ ir „Susilaikė“ pasiskirstymai kiek panašūs, nors „Prieš“ pasiskirstymas daug platesnis. Tai reiškia, kad „prieš“ koalicija yra nevieninga lyginant su „Už“.
Pozicija šiek tiek pasikeitė, kai viena iš partijų perėjo į opoziciją. Gali būti įdomu pasižiūrėti ar šios histogramos skiriasi lyginant jas iki to įvykio ir po. Čia ateičiai.
Išimtys ir apribojimai:
Retkarčiais būna balsavimų, kur pozicija balsuoja „prieš“, o opozicija „už“, t. y. Savotiškai susikeičiama rolėmis. Tokie balsavimai iškrenta iš šios analizės konteksto. Su sąlyga, kad tokių balsavimų daug mažiau, tai galime daryti išvadą kad jie bendrai statistikai įtakos didelės neturi.
Burbulai
Vėliau nupaišiau burbulus. Čia siūlau pradžioje pasižiūrėti mano paaiškinamąjį video (ten, tame video, pamiršau paminėti, kad burbulai vienas kitą stumia, o ryšiai – traukia; programa leidžia tiems burbulams judėti taip, kad nusistovėtų jėgų pusiausvyra – čia ir yra visas šios diagramos grožis):
Čia ekrano nuotraukos:
Šiame debesėlyje kiek keista, kad ponas Artūras Zuokas taip toli nuo Algio Čapliko. Žiūrint į gimtadieninių sveikinimų video, tai atrodo kaip labai artimi draugai. Na, draugai su šiek tiek skirtingais požiūriais sakykime.
Man toptelėjo kodėl ten matome dar kitas atskiras salas. Pasižiūrėjau į vardus ir pavardes ir pamačiau, kad ten vardo tik pirma raidė, t.y. kitaip atvaizduojami balsuojantys. Reiks paprašyti Povilo, kad suvienodintų kaip nors ten kas nors ;D
Dar toks galbūt įdomus dalykas, kad pono Artūro burbulas visuose balsavimuose mažesnis už jo frakcijos kolegų. Tai reiškia, kad balsavo mažiau kartų už juos. Iš tos frakcijos lyderis balsuojant “NE” yra ponas Čaplikas, nors iki Renatos (kita frakcija) dar tolokai 😀
Susilaikymų lyderiai: Šilgalis, Monkevičius, Sakson, Šventickienė, Liudkovski, Maksinov, Poševeckaja.
Balsavimuose “Prieš” ir “Susilaikė” gan aiškiai perėjimuose iš pozicijos į opoziciją – Lietuvos sąrašo frakcija. Nors balsavimuose “Už” aiškių perėjimų nepastebėjau. Ten tarpe yra tas britas ir keletas socdemų. Priešingose pusėse ten Lietuvos sąrašas ir TT’ai. Dar kalbant apie Lietuvos sąrašą, tai jų grupelė labai draugiškai vienas šalia kito visuose balsavimuose. Arba gerai koordinuojasi ir randa bendrą sutarimą – beveik taip pat gerai kaip LRLS 😀 Aš ten esu toliausiai nuo visų kitų frakcijų.
Įdomumui dar paėmiau vieno tarybos posėdžio burbulus. Paėmiau 2016-06-15 dienos rezultatus, nes man tie duomenys atrodė tvarkingiausi. Vėlesni posėdžiai dar nedatvarkyti kažkokie – keistai mažai balsavimų. Galbūt dėl “bendru sutarimu” spręstų klausimų. Bet kuriuo atveju – man nelabai patinka tuos duomenis matyti kaip vieno mero balso “už” atvaizdavimą. Norėčiau juos matyti kaip visų tada dalyvavusių narių “už”.
Taigi, 2016-06-15 balsavimai:
Čia “už” balsavimuose matome Lietuvos sąrašo frakciją kiek išsisklaidžiusią. Kiba nuomonės ėmė labiau išsiskyrinėti?
Balsavimuose “prieš” į pagalbą opozicijai atėjo socdemai.
Sekmokas su Urbonavičium kažkokių principinių statementų matomai turi dėl poros klausimų.
Susilaikymuose antai ponas Liutauras Stoškus kažkaip stipriai neturėjo nuomonės. Ir apskritai Lietuvos sąrašas ten elgiasi visai kaip opozicija.
Na, o čia, galite susirasti visų balsavimų “gephi” failiuką, o čia tik 20150615, kuriuos atsidarę su aplikacija galėsite patys tuos duomenis žiūrinėtis visaip.
Tiesa, kol kas yra viena problemikė – nėra sąsajų lentelės tarp klausimų ir jų ID. Bet čia tik kol kas. Turėtų greitai atsirasti tame pačiame githube.
Atnaujinimas:
Čia iš atsiliepimų soc. tinkluose supratau, jog reikia truputį daugiau, nei tik paduoti jums analizes. Reikia ir interpretacijų ir daugiau išvadų. Tai va pasistengiau dėl jūsų 😀
Tiesa, dar kiek pataisiau duomenis – ten buvo “V. Pavardė” ir “Vardas Pavardė”, tai pataisiau visur į “Vardas Pavardė”. Nebeliko tų salų.
Padariau tai, ką siūliau jums. T.y. pamėginau surasti balsavimus iškrentančius iš konteksto (outlayeriai). T.y. tuos, kurie toli nuo pozicijos ar opozicijos. Štai kas gavosi:
Vėliau dar parankiosiu outlayer’ių klausimų.
Edit #2:
Dar parankiojau outlayer’ių iš “Prieš” balsavimų:
Dar žiūrėkite:
Schema #35
Schema #34
Schema #33
Schema #32
Schema #31
Lietuvos kelio frakcija? Ne Lietuvos sąrašo? Ar čia tamsta su intencija įmaišote Drąsos kelią?
Oi atsiprašau. Tikrai netyčia. Einu taisyt.
sveiki,
suprantu, kad jumi “veža” nuo skaičiukų. Bet čia kažko trūksta/per daug, kad skaičių kiekis mažiau baugintų ir išvados būtų apčiuopiamesnės, bei paprasčiau pritaikomos praktikoje.
Skaičiukai- klausimų id. Ten yra taryboje keliami klausimai.
Pažiūrėsiu ką galima padaryt.
Čia va tos pačios diagramos be skaičiukų:
https://flic.kr/p/Jx8qaR
https://flic.kr/p/Jx8qdg
Tada dar papaišiau va šitaip:
https://flic.kr/p/Jx42wd
Ar geriau taip?
Nu. Smagūs skaičiai. O ką ten minėjai apie duomenimis paremtus sprendimus?… 😛
Turime tikslą kuo daugiau tokių turėti. Kol kas jų turime mažiau, nei tikimės.
Tai vat apie ką aš ir klausiu… šitie skaičiai kur vat čia aukščiau tai kokį jie sprendimą leidžia priimti?…
Don’t get me wrong -- labai gražu pamatyti čia viską vizualiai, good job, bet čia sprendimai galimi tokie politiniai nebent kokie nors, neįdomūs, nepraktiški…
Nu čia trolinu taip, mandagiai, tskant sofos analitikas būnu, kad kitą kartą aiškesnė nauda (t.y. konkretus action pointas) matytųsi 🙂
Jie leidžia mums suprasti kuo pasitikėti labiau, o kuo mažiau formuojant koalicijas.
Be to štai ir jūs, kuris apie Vilniaus tarybos koalicijas tikriausiai daug nežinote, dabar jau žinote apie jas daugiau.
Šitų visų burbulų ir būsimų (tikiuosi) analizių misija populiarinti duomenis ir challenginti kitus protingus iššūkius mėgstančius žmones ką nors įdomaus sugalvoti.